Náhled mapy škol

Kriteria zařazení

ZŠ Ohrada Vsetín

Držitel statusu Fairtradová škola

V pátek 15.2. 2019 získala škola titul Fairtradová škola. Stala se tak již třetí fairtradovou školou ve fairtradovém městě Vsetín. K této příležitosti, proběhla vernisáž výstavy výtvarných prací žáků a žákyň školy, díky které se povědomí o fair trade rozšířilo napříč celou školou. Žáci a žákyně si připravili písničku a báseň s vlastními texty na téma fair trade a paní kuchařky připravily oběd s fairtradovou rýží v polévce a fairtradovým čokoládovým posypem na výtečných ovocných košíčcích.

 

Základní škola Ohtrada ve Vsetíne žádala o udělení titulu Fairtradová škola od roku 2018. Na škole byla založena řídící skupina a podepsána deklarace dne 24. 9. 2018 paní ředitelkou Helenou Slovákovou. Škola na svých stránkách poskytuje prostor pro informace o fair trade a aktivitách řídící skupiny www.zsohrada.cz/fair_trade

 

Škola zařazuje do výuky života školy globální rozvojové vzdělávání. Pro potřeby pedagogů zakoupili následující publikace, ze kterých mohou čerpat náměty do výuky:- Svět do všech předmětů, PodObal, Buzola, Jak být out a zůstat in, Svět v nákupním košíku, Jinými dveřmi. Na poradě s pedagogickými pracovníky se rozhodli, že během školního roku 2018/19 (kromě klasických výukových témat, která jsou uvedena v dokumentech školy) si každá třída vybere téma, které uskuteční během výuky – většinou. 

Na veřejných akcích školy jsou nabízeny primárně fairtradové produkty. Ve školním roce 2017/ 2018 řídící skupina uspořádala ochutnávku fairtradových produktů v průběhu třídních schůzek spojenou s informační kampaní na téma fair trade. V květnu 2018 se škola zapojila do organizace Férové snídaně.

Ve školním roce 2019/20 byl ve znamená Faitrtrade už první školní den, následovaly třídní schůzky, víkendovka Klubu ambasadorů fairtrade, Mikulášský den pro seniory, Vánoční jarmark, zapojení do kampaně Vsetín proti chudobě a městský Cest Fest. 

O covidovém roce 2020/21 napsal řídicí tým v závěrečné zprávě:

"I v letošním roce se naše škola rozhodla zapojit do 11. ročníku osvětové kampaně „Poctivěvyrobené, spravedlivě zaplacené“ v rámci Vsetínských dnů pro FT. Tentokrát jsme se zaměřili na superpotravinu kakao. Od neziskové organizace NaZemi jsme získali materiály na výstavu s názvem „Cena kakaa“, které zdobili naši „Galerii na schodech“. Na doporučení Standy Komínka - vedoucího kampaní a dokumentaristy neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko z.s „běžel“ ve vestibulu školy nadabovaný film Ochránci pralesa, který ukazoval, jak se dá uživit pěstováním kakaa a zároveň chránit deštný prales. V průběhu celého května připravovala školní jídelna faitradové pátky, tzn., že vždy v pátek byla zařazena do jídelníčku FT potravina – koření, kakao, rýže atd. 

Letošní Férová snídaně, která se konala 8.5.2021, byla kvůli Covidu - 19, tak trochu netradiční. Snídali jsme pouze se svými blízkými či kamarády v zahradách, parcích, u řeky, v lese atd. V České republice se zaregistrovalo 204 lidí, za naši školu v krásné valašské přírodě férově posnídalo 6 zaměstnanců. Snídali jsme za lepší budoucnost pěstitelů na druhé straně zeměkoule, ale snažili jsme se podpořit i místní producenty potravin. I přes nepříznivou situaci nejen u nás, ale v celém světě, považujeme tuto akci za velmi vydařenou a těšíme se na další ročník Férové snídaně, který snad už proběhne za příznivějších okolností."


 

 

 

 

Kontakt:

Alena Kužmová
vychovatelka
E-mail: kuzmova@zsohrada.cz
Tel: +420 724 715 096

Základní škola Vsetín, Ohrada 1876, Nad Školou 1876, 755 01 Vsetín

www.zsohrada.cz