Náhled mapy škol

Kriteria zařazení

ZŠ Město Albrechtice

Držitel statusu Fairtradová škola

ZŠ Město Albrechtice se stalo 19. června 2017 první Fairtradovou školou v Moravskoslezském kraji, 21. celkem v České republice. Z předávání vzniklo krátké video. Žáky i kolegy pedagogy se podařilo pro myšlenku fair trade nadchout díky paní učitelce Michaele Kubiszové, které se podpoře fair trade věnovala již na své předchozí škole ZŠ Pod Skalkou V Rožnově p. Radhoštěm. Na škole působí řídicí skupina na podporu fair trade, skládá se z pedagogů a žáků. Ředitelka školy Regína Hajná podepsala deklaraci podpory fair trade v květnu 2017. „Podařilo se nám prostřednictvím projektů s tématikou udržitelného rozvoje a spravedlivého obchodu propojit téměř všechny vyučovací předměty. Žáci se zapojili s nadšením. Je důležité, aby si děti osvojovaly osobní zodpovědnost a uvědomovaly souvislosti," uvedla ředitelka školy Regína Hajná, která v pondělí 19. června titul Fairtradová škola slavnostně převzala.


Škola se věnuje globálnímu vzdělávání ve výuce. Během měsíce května 2016 se obě deváté třídy seznámily v rámci hodin chemie s problematikou udržitelného rozvoje na tématu plastů. Věnovali se i vzájemné provázanosti a závislostí lidí na světě na příkladu výroby mobilů. Globálnímu oteplování se věnují v hodině chemie v rámci výuky oxidu uhličitého, téma se dostalo i do hodin angličtiny, fyziky a přírodopisu. Výuka ve všech předmětech směřovala k pochopení problematiky klimatických změn na Zemi v důsledku globálního oteplování – přesněji jsme se zaměřili na problematiku skleníkového efektu. Obrovskou výhodou je pohled na problém z několika stran: pohled klimatologa nebo jaderné fyzičky. K výuce využívají na škole materiály od NaZemi  (Buzola, PodObal) nebo Greenpeace (dokumentární filmy). Výsledkem bylo vytvoření vlastního autorského dokumentu k tématu, o aktivitě informoval místní Deník.

 

Škola se věnovala ve školním roce 2016/17 i tématu výroby bot, využili výstavu Poznej své boty a uspořádali k ní i několik workshopů. Jejich výstupem byly velké plakáty s fotografiemi dělníků nebo 3 metry dlouhá papírová bota, ale také v hudební výchově zpracované 2 písničky k tématu výroby obuvi, ke kterým žáci sami složili texty a nazpíval je pěvecký sbor školy (Jsou to lidi jako myŽijeme na světě). Ve škole je možno zakoupit fairtradové produkty v rámci přednášek nebo vernisáží – káva, čaj, lízátka, bonbony, chipsy.  Na škole založili řídící skupinu a v roce 2017 se jim podařilo uspořádat Férovou snídani, kde se sešlo 102 účastníků. V říjnu v obci uspořádali banánovou Výstavu na stromech a žáci devátých tříd prožívali workshop Poznej příběh banánu.

V řijnu 2019 proběhla Výstava na stromech a bohatě navštívené doprovodné akce. Od městského zastupitelstva obdrželi pořadatelé finanční dar, za který nakoupili fairtradové výrobky a rozdávali je občanům. Nová paní starostka města ing. Jana Murová se ukázala jako zapálená podporovatelka Fairtrade. O akci informoval obecní rozhlas i v okolních obcích.


 

 

Škola usiluje o medializaci fair trade v médiích:

 

Kontaktní osoba:

Michaela Kubiszová

pedagožka (chemie - fyzika)

E-mail: michaela.kubiszova@zsma.cz 

Tel.: +420 554 652 241

ZŠ Město Albrechtice, Opavická 1, 793 95 Albrechtice (mapa)

www.zsma.cz