Náhled mapy škol

Kriteria zařazení

Gymnázium Mimoň

Držitel statusu Fairtradová škola

Gymnázium v Mimoni se stalo Fairtradovou školou, první na Českolipsku i v celém Libereckém kraji. V září 2015 byla vytvořena řídicí skupina, složená ze šesti studentů a jednoho učitele. Deklaraci podpory fair trade podepsala 4. 9. 2015 ředitelka Mgr. Emilie Ráčková. Pokud se gymnázium zařadí mezi Fairtradové školy, bude první školou svého druhu na Českolipsku i v celém Libereckém kraji. „Děti přece patří do školy a ne někam na plantáže nebo dokonce do továren,“ říká učitel Václav Hylmar.

 

Na škole ve výuce využívají materiály organizátorů kampaně Fairtradová města. Témata se na škole učí v rámci výuky předmětu Občanské dovednosti ve kvintě (vztahy mezi různými kulturami), Společenských věd v sextě a oktávě (fair trade, ekonomický rozvoj), Výchovy k občanství v tercii (přirozené a sociální rozdíly mezi lidmi) a částečně i v předmětech Ekologie, Zeměpis, Ruský jazyk, Anglický jazyk a Biologie.

  

V říjnu 2015 byl zahájen prodej prvních fairtradových produktů ve školní kantýně (čokolády, čaj, rozpustná káva). Při nákupu těchto výrobků každý obdrží informační letáček, který objasňuje problematiku fairtradového obchodu. Na nástěnkách ve škole a v kantýně byly vyvěšeny informační materiály o fair trade. Fairtradové výrobky na škole představovali v prosinci 2015 v rámci dne otevřených dveří, kterého se účastnila i veřejnost, příchozí si malovali skleničku s motivem fairtradového loga. V únoru 2016 škola organizovala Fairtrade odpoledne, součástí akce bylo představení zapojení školy do kampaně, ochutnávka kávy a vytváření skledničky s logem kampaně, v září 2017 proběhla na škole beseda s mexickým pěstitelem kávy Gregoriem M. Morenem. V letech 2017, 2018 a 2019 škola zorganizovala Výstavu na stromech a Férovou snídani. O akcích informovala místní média

 

Škola o fair trade informuje média:

 

Kontakt:

Mgr. Vladimíra Vastlová

pedagožka

E-mail: vastlova@gymi.cz

Tel.: +420 737 245 284

Gymnázium Mimoň, Letná 263, 471 24 Mimoň

www.gymi.cz