SŠ a JŠ Volyně

SŠ a JŠ Volyně se stala 9. února 2012 Fairtradovou školou. Škola se k tématu dostala v roce 2009 díky zapojení do mezinárodního projektu Světová škola 2 (Člověk v tísni). Globální rozvojové vzdělávání má na škole místo ve školním vzdělávacím programu, nejvíce se těmto tématům věnují učitelé v rámci předmětů občanská nauka, zeměpis, dějepis a ekologie. Studenti v rámci projektových dnů seznamovali s fair trade nejen žáky školy, ale i dalších škol v regionu a širokou veřejnost včetně obchodníků a zastupitelů města. V projektu byl prostor na práci s dokumentárními filmy, pořádání ochutnávek, prodej čokoládových fairtradových cukrovinek z místní cukrářské dílny nebo sdílení zkušeností na mezinárodním workshopu v polském Krakově.

„Rozhodnutí zapojit se do kampaně vzešlo od samotných studentů, kteří si problematiku fair trade zvolili již před třemi lety v rámci projektu Světová škola 2. Chtěli se sami něco dozvědět o fair trade a šířit tuto myšlenku dál,“ potvrzuje Eva Klasová, ředitelka Střední a Jazykové školy Volyně.

Zapojení studenti sami vyučují další studenty a žáky z jiných škol a prezentují informace o fair trade veřejnosti, devatenáctiletá studentka Irena Babková k tomu dodává: „Baví mě, když lidi něco naučím, oni si to mohou vyzkoušet a mají z toho radost. Člověk si osvojí vystupování na veřejnosti a práci s lidmi, je to dobré do života.“

Romana Šafránková, učitelka zeměpisu a němčiny ze Střední a Jazykové školy Volyně, doplňuje: „Studenti přesvědčili zástupce města Volyně, aby se ucházeli o titul Fairtradové město. Uspořádali také akci pro místní podnikatele a dosáhli toho, že několik obchodů a cukráren ve Volyni začalo prodávat fairtradové produkty.“

Ve školním roce 2015/2016 uspořádala škola mimo jiné čoko worskhop pro obor cukrář, výstavu o fair trade v rámci Světového dne potravin a v květnu pak organizovala Férovou snídani. V roce 2017 navštívil školu mexický pěstitel fairtradové bio kávy Gregorio M. Moreno. V místním obchůdku našel fairtradovou kávu vypěstovanou přímo v jejich družstvu.

Škola o fair trade informuje média:

Mgr. Romana Šafránková
pedagožka