Mezi Fairtradová města se zařadilo Valašské Meziříčí. Tamější stavební průmyslovka mezi Fairtradové školy

24.5.2018

Valašské Meziříčí se stalo již dvanáctým městem v České republice, které obdrželo titul Fairtradové město. Rodinu Fairtradových škol také rozšířila zdejší Střední průmyslová škola stavební, počet českých a moravských Fairtradových škol tak stoupnul na 26.

Ocenění bylo předáno jak zástupcům města, tak zástupcům školy na slavnostním ceremoniálu v obřadní síni ve Valašském Meziříčí, dne 24. 5. 201 ve 13 hodin. Za město jej od zástupců neziskových organizací Fairtrade Česko a Slovensko a NaZemi převezala místostarostka Valašského Meziříčí Yvona Wojaczková. Udělení titulu Fairtradové město pro nás znamená především dobrou vizitku, podobně jako členství v Národní síti Zdravých měst České republiky. Otevírají se nám další možnosti už tak dobré spolupráce s neziskovými organizacemi, se školami a podnikateli. Účast v projektu také napomáhá v mezinárodní spolupráci s partnery, kteří se rovněž vážně zabývají otázkami spravedlivého obchodu. Město touto formou prezentuje svou společenskou odpovědnost a posiluje vědomí o spravedlivém obchodu u svých obyvatel,“ řekla k udělení titulu Yvona Wojaczková.

Valašské Meziříčí splnilo všech pět kritérií pro udělení titulu, mezi která patří oficiální podpora fair trade ze strany města, dostatek prodejních míst s fairtradovými produkty, podpora fair trade místními občany a institucemi, vytvoření řídicí skupiny, která kampaň koordinuje, a aktivní spolupráce s médii v této oblasti. Na podpoře a propagaci fair trade město spolupracuje především s místní Charitou, Gymnáziem Františka Palackého a Střední průmyslovou školou stavební.

Právě druhá zmíněná škola získává dnes titul Fairtradová škola. Ve školním bufetu SPŠ stavební Valašské Meziříčí jsou k dispozici fairtradové výrobky, ve školní jídelně se pořádají fairtradové snídaně, jednou týdně si studenti o velké přestávce mohou ve vestibulu zakoupit fairtradovou kávu, čokoládu nebo čaj. Řídicí skupinu, která tyto aktivity koordinuje, tvoří kromě pedagožky Kateřiny Skalické také pět studentů a studentek školy. „Z pohledu učitele mi připadá dobré narušovat každodennost školního dne něčím nezvyklým, proto máme jednou za týden  ve škole fairtradovou kávu a čaj. Tak se přes chuťový prožitek dostaneme k tomu, co fair trade znamená. Je důležité upozorňovat na to, co stojí v pozadí výrobků, které si běžně dopřáváme. Díky nadšencům z řad našich žáků se nám daří předávat myšlenky férového obchodu dál a získaný titul beru jako odměnu za naši práci a výzvu k dalším aktivitám,“ říká Kateřina Skalická. „Jsme rádi, že jsme součástí dobrých věcí a můžeme je podporovat. Troufám si říct, že teď každý žák naší školy ví, co je to fair trade. Radovat se společně z titulu budeme o velké přestávce s výbornou fairtradovou kávou či čajem,“ doplňuje ji jedna ze studentek, Eva Tkadlecová.

Dalšími Fairtradovými městy v ČR jsou: Český Krumlov, Chrudim, Hodonín, Kroměříž, Litoměřice, Mladá Boleslav, Třebíč, Volyně, Vsetín, Praha 8, Valašské Klobouky a nejnověji Valašské Meziříčí. Mezi světová Fairtradová města patří např. Londýn, Řím, Paříž, Madrid, Brusel nebo Rio de Janeiro.