ZŠ Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm získala titul Fairtradová škola

5.6.2014

ZŠ Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm splnila všech 5 kritérií mezinárodní kampaně a dne 5. června 2014 slavnostně převzala certifikát Fairtradová škola.

Ve vstupním vestibulu školy je nezvykle živo. Učitelé i žáci jsou oblečeni do barevných kostýmů. Dnes tu celý den probíhá den otevřených dveří "Čokoládová Afrika". Vaří se fairtradová káva a čaj, k dispozici jsou i ve škole vyrobené férové čokoládové pralinky a sušenky. Čeká se totiž velká sláva: ZŠ Pod Skalkou splnila všechna kritéria mezinárodní kampaně a obdrží titul Fairtradová škola. Jedná se již o osmou školu v Česku, která se rozhodla přidat se k hnutí na podporu fair trade. "Pro naši školu je velkým oceněním a přínosem stát se fairtradovou institucí. Navíc je pro nás důležité téma spravedlivého obchodu propojovat s rozvojem a ekologií. Obdrželi jsme nyní i titul eko-škola. Máme dvojnásobnou radost," svěřuje se ředitelka školy Mgr. Kristina Kubečková.

Vrcholem celodenního programu pro veřejnost bylo uvedení divadelní hry Hořčokoláda, nastudovanou dramatickým kroužkem pod vedením paní učitelky Zuzany Vráblové. Ta si spolu s dětmi odnesla férový čokoládový dort jako cenu pro absolutního vítěze soutěže "Férová čokoláda" v rámci evropské kampaně Make Chocolate Fair! (Za férovou čokoládu!) upozorňující na nerovnosti v byznysu s kakaem a čokoládou.

"Vítězství v soutěži byl posledním krůčkem k získání titulu Fairtradová škola," vysvětluje paní ředitelka Kubečková. Cestou podpory fair trade žáky a žákyně provázela paní učitelka Michaela Kubizsová, která ho sama našla jako vhodné podkladové téma pro předmět výchova ke zdraví anebo třeba i matematiku. "Díky takovým kampaním se naši učitelé mohou inspirovat množstvím námětů, získávají materiály do výuky a my máme pak možnost zajímavě prezentovat veřejnosti naše aktivity," dodává ředitelka Kubečková. Na škole ten den probíhala vesnisáž výtvarných prací nejen na africké a čokoládové téma. Kromě početných zástupců rožnovské veřejnosti se objevila i TV Beskyd, která celou akci zdokumentovala.

Na škole funguje fairtradová řídicí skupina, témata fair trade jsou součástí výuky, fairtradové výrobky lze zakoupit ve školní prodejní vitríně v centrální části školy, ale také v sousedícím bufetu.

V regionu Valašsko tak existuje již druhá Fairtradová škola. První se před dvěma lety stala ZŠ Rokytnice ve Vsetíně.