Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji

20. 3. 2014

Mladá Boleslav je prvním statutárním městem u nás, které získalo titul Fairtradové město. Město splnilo všechna kritéria pro udělení titulu a připojilo se  ke stovkám dalších měst na světě, které podporují fair trade (spravedlivý obchod). Raduan Nwelati, primátor města, dnes převzal certifikát od Tomáše Bílého, předsedy organizace Fairtrade Česká republika.

Mladá Boleslav se stává Fairtradovým městem, protože splnila všech pět kritérií mezinárodní kampaně: město se oficiálně zavázalo k podpoře fair trade, je zde dostatek prodejních míst s fairtradovými produkty, místní občané a instituce podporují fair trade, město má řídicí skupinu, která kampaň koordinuje, a aktivně spolupracuje s médii v této oblasti. Gratulujeme,“ uvádí Hana Chorváthová, ředitelka organizace Fairtrade Česká republika.

Velmi si vážím iniciativy učinit Mladou Boleslav Fairtradovým městem a mám radost, že se tohoto cíle podařilo dosáhnout. Mladá Boleslav tak dává najevo, že podporuje individuální odpovědnost spotřebitelů a že si cení spravedlivého obchodu,“ uvedl primátor města Raduan Nwelati.

V Mladé Boleslavi podporují občané fair trade již od roku 2011, kdy poprvé zorganizovali happening Férová snídaně ve vašem městě. Tým místních studentů pak začal v roce 2012 usilovat o získání titulu Fairtradové město. „Ze studentské iniciativy vznikl záměr zapojit Mladou Boleslav do mezinárodní sítě Fairtradových měst,“ uvedl za řídicí skupinu Jan Kurka z občanského sdružení Téma dne, které mimo jiné organizuje festival Jeden svět v Mladé Boleslavi, v rámci kterého došlo k předání certifikátu.

Podporu fair trade koordinuje v Mladé Boleslavi řídicí skupina, jejímiž členy jsou zástupci občanského sdružení Téma dne a významným členem je i náměstek primátora Adolf Beznoska. Ten také na radě města prosadil zapojení Mladé Boleslavi do kampaně Fairtradová města. Primátor Raduan Nwelati pak podepsal dokument Deklarace podpory fair trade.

Kromě zapojení města je důležitým kritériem, aby se podpory fair trade účastnili i maloobchodníci. Město jako Mladá Boleslav, které má 44 tisíc obyvatel, musí mít pro udělení titulu devět obchodů a pět restauračních zařízení, ve kterých je možné zakoupit fairtradové výrobky. Členové řídicí skupiny proto aktivně oslovovali místní podnikatele k rozšíření sortimentu o fairtradové produkty tak dlouho, dokud nebylo požadovaného počtu prodejních míst dosaženo.

Občané již tradičně pořádají férovou snídani v Havelském parku, na magistrátu se pořádala výstava Díky fair trade a primátor i jeho náměstek využívají ve svém provozu fairtradové nápoje. Po městě putuje volně přístupné piano, na které si může každý zahrát, a které bude brzy vyzdobeno v barvách fair trade. Podpoře fair trade se věnuje i 5. Základní škola, jejíž žáci jsou velmi aktivní v pořádání osvětových akcí a také mají vlastní obchůdek s fairtradovými výrobky.

Mladá Boleslav je již šestým Fairtradovým městem v České republice. Na celém světě najdeme přes 1400 měst, která jsou zapojena do této kampaně.