Starostka: Hřeším, ale s dobrým pocitem

03.05.2011

Kvalitní kávu nebo čokoládu z rozvojových zemí si ráda dopřeje také vsetínská starostka Iveta Táborská. Zhřeší, ale prý s příjemným pocitem. Podporuje totiž dobrou věc. Jak se říká, důležitá je každá kapka v moři. Také ona nákupem výrobků fair trade částečně zlepšuje životní podmínky lidí, kteří pochutiny vyrobili.

Paní starostko, přibližte lidem, co je to fair trade.
Fair trade znamená z anglického překladu spravedlivý obchod. Jedná se v podstatě o takový způsob obchodu, který zaručuje výrobcům spravedlivou odměnu za jejich práci. Pěstitelé v rámci systému fair trade dostávají za svou práci výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv i šetrnost k životnímu prostředí.

Proč je podle vás dobré fair trade podporovat?
Ceny některých surovin (káva, kakao, čaj) pěstovaných v rozvojových zemích se na světových trzích drží velmi nízko. Vzhledem k velké konkurenci jsou pěstitelé pod tlakem, aby snižovali náklady. Aby se dokázali uživit, jsou nuceni nechat pracovat i své děti, a to v nedůstojných podmínkách, a vystavovat se nebezpečí využívání agrochemie. Žijí v chudobě a bez přístupu ke vzdělání. Zapojení se do systému fair trade dává těmto lidem možnost žít důstojný život, osamostatnit se a zajistit jejich dětem vzdělání. Díky tomu, že mají práci, která je uživí, nemusejí odcházet za prací do zemí se silnější ekonomikou například v Evropě.

Jakým způsobem mohou drobné pěstitele podpořit i Vsetíňané?
Tím, že si koupí výrobek označený známkou FAIRTRADE®. V současné době je certifikované zboží z rozvojových zemí k dostání v Kauflandu, v prodejně DM drogerie, v Poetické kafeterii, jednou za čtrnáct dní na farmářských trzích na Dolním náměstí a jednou za měsíc v centru Sluníčko. Koncept fair trade nabízí možnost, jak podpořit konkrétní  drobné pěstitele a řemeslníky v rozvojových zemích snadno a efektivně. A zároveň tím přispět k nastavení spravedlivějších podmínek mezinárodního obchodu, který bude založený na respektu k lidem.  Že jste ještě neochutnali žádný výrobek fair trade? Na co čekáte?

Iveta Táborská, starostka města Vsetína